Nagyboldogasszony Római Katolikus Templom és Plébánia

Kisbér

„Isten, hazánkért térdelünk Elődbe.
Rút bűneinket jóságoddal född be.
Szent magyaroknak tiszta lelkét nézzed,
Érdemét idézzed.

István királynak szíve gazdagságát,
Szent Imre herceg kemény tisztaságát,
László királynak vitéz lovagságát,
Ó, ha csak ezt látnád!…”

Magyar szentek himnusza

TEMPLOMTÖRTÉNET

A ma műemléki védettség alatt álló, barokk stílusú templom 1783-ban épült; késő barokk főoltára és gazdagon díszített, copf stílusú szószéke néhány évvel később, 1788-ban készült el. Az épületet 1825-ben gróf Batthyány Antal József klasszicista stílusúra építtette át és két csonka toronnyal bővíttette. A templom ma látható freskói 1938-ban készültek Döbrentei Gábor tervei alapján, üvegablakait 1982-ben Mohay András alkotta. A templom tetőszerkezete 2012-ben teljes felújításon esett át, az épület teljes külső homlokzati felújítása 2021 tavaszán fejeződött be.

A plébánia alá tartozik Ászár község Szent Györgyről elnevezett plébániája, a bakonysárkányi Szent István király plébánia, valamint fíliaként a hántai Páduai Szent Antal plébánia és a csépi Szent Család templom.

PLÉBÁNIA TANÁCSADÓ TESTÜLET
KÁRITÁSZ